Newsletter #15 – Turkish

Newsletter #15: In times of war – Internationalist Commune and
Make Rojava Green Again

Sevgili arkadaşlar ve yoldaşlar,

Öncelikle, savaşın başlamasından bu yana geçen 10 günde hiçbir şey yazamadığımız için özür dilemek istiyoruz. Bu savaşın bir gün başlayacağını biliyorduk, ama savaşa nasıl önceden hazırlanabilirsiniz? Sonunda karşınıza çıkana kadar nasıl tasavvur edebilirsiniz?

Sevgili arkadaşlar, size zorlu zamanlarda yazıyoruz; bu yüzden bu normal bir bülten olmayacak. Fakat sizinle birkaç şeyi paylaşmak, bize güç veren şeyleri göstermek ve bu savaşı durdurmak için neler yapabileceğinizi size bildirmek hala önemli.

1. Öncelikle güncel siyasi durum ve Rojava’daki ve dünya çapındaki direniş hakkındaki bazı düşüncelerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz.

2. İkincisi, örgütlerden okunmaya değer bazı önemli açıklamaları paylaşmak istiyoruz.

3. Ve birçok insan bize durumunuz ne, ne tür çalışmalar yapıyorusunuz, ekolojik çalışmamızın durumu ne diye sorduğundan, size kendi hakkımızda, Enternasyonalist Komün ve

4. Make Rojava Green Again kampanyası hakkında kısa bir güncelleme vermek istiyoruz.

5. Son olarak, ama en önemlisi, sizleri mücadelemize katılmaya davet etmek istiyoruz- bu yüzden SİZİN yapabileceklerinizi de sizlerle paylaşacağız!

Hepinizin iyi olduğunu umuyoruz. Rojava’daki devrimi savunan ve böylece özgür bir yaşam düşünü savunmak için her gün sokaklarda olan arkadaşlara selamlarımızı göndermek istiyoruz!

1. Güncel Durum- Ağır saldırılar ve Rojava’nın tarihsel direnişi

10 gündür faşist Türk ordusu ve onun İslamcı paralı askerleri Rojava’nın özgür topraklarına saldırıyor. Kobanê, Serêkaniyê, Qamişlo, Dêrik, Tirbespiyê, Dirbêsiyê, Amûde, Girê Spî ve Ain Issa kentlerine ve daha birçok köye ağır saldırılar düzenlendi. Şimdiye kadar, saldırılarda onlarca sivil öldürüldü ve hastanelerde çok sayıda yaralı var. Siviller, savaş sahasından kaçmaya çalışırken Türk hava saldırılarına maruz kaldılar ve temel elektrik, su ve yiyecek kaynakları hedef alındı. Serêkaniyê’de, Türk savaş uçakları hastaneleri ve diğer tıbbi tesisleri bile bombaladı. Türk devleti, Kuzey Suriye’deki sivil nüfusun bölgeyi terk etmeyeceğini biliyor; kalacaklar ve öyle yaparlarsa Türkiye’nin hiç şansı olmayacak. O yüzden, insanları yöreyi terk etmeye zorlamak için temel hizmetleri tahrip etmeye çalışıyorlar.

13 Ekim’de, Suriye Demokratik Güçleri ve Suriye rejimi Rojava / Suriye sınırını birlikte güvence altına almayı kabul etti. Rejim birlikleri Minbij, Heseke ve Topca bölgelerinde konuşlandı. Bu anlaşmanın federasyonun siyasi özerk yapısını etkilemediğini belirtmek önemlidir. Bu gelişmeyi stratejik bir bağlama koymak için, Enternasyonalist Komün özyönetim ve Suriye devleti arasındaki bu anlaşmaya ilişkin bir açıklama yayınladı.

Dokuz gün süren yoğun saldırıların ama özellikle de Serêkaniyê’de, Suriye Demokratik Güçlerinin ve yerel nüfusun daha da büyük bir direniş göstermesinin ardından ABD / SDG ve Türkiye devleti arasında bir ateşkes kararlaştırıldı, ancak şimdiye kadar bu Türk devleti tarafından uygulamaya konmadı. ABD’nin duyurusundan bu yana, ateşkesin yorumlanmasıyla ilgili kamuoyunu etkilemeye yönelik bir savaş başladı. Uluslararası RiseUp4Rojava kampanyası yaptığı açıklamayla, bu ateşkesin SDG’nin mevkilerinden çekileceği anlamına gelmediğini ve Rojava’nın diğer bölgelerini etkilemeyeceği anlamına gelmediğini açıkça belirtti. Bunun da ötesinde, özellikle savaşın ateşkes anlaşması kapsamındaki bölgelerde devam etmesi nedeniyle direnişimizi arttırmalıyız.

Siyasi durum, Rojava ve dünya çapındaki direniş hakkında daha fazla bilgi için, sosyal medya hesaplarını (twitter ve Facebook) ve Rojava Bilgi Merkezi’nin web sitelerini (https://rojavainformationcenter.com/ ) takip etmenizi öneririz, RiseUp4Rojava ve Women Defend Rojava kampanyaları.

2. Örgütlerden Açıklamalar

Birçok örgüt ve girişim Türk devletinin saldırılarını kınayan açıklamalar yaptı. Hepsini sizinle paylaşamıyoruz ama, önemli örnekler aşağıda:

* Internationalist Commune: “Day X – The moment has come”

* Make Rojava Green Again: “Facing the war”

* Fridays for Future Rojava: “We need your support – Open letter by Fridays for future Rojava”

* Women: Kongra Star – “Call out against Turkish occupation of NE-Syria”

Bu açıklamaları arkadaşlarınız ve yoldaşlarınızla paylaşmanızı rica ederiz.

3. Enternasyonalist Komün- “Direniş Günlüğü- Resistance Diaries”

Demokratik Federasyonun diğer pek çok kurumu gibi biz de Enternasyonalist Komün olarak, çalışmalarımız için daha güvenli yerler bulmak için Derik şehri yakınındaki Enternasyonalist Akademi’den ayrılmak zorunda kaldık. Daha önceki saldırı tehditleri sırasında ve Afrin’deki savaşın ilk aşamasında da olduğu gibi, Komün’deki enternasyonalistler olarak sorumluluğumuz, ilk elden haber verebilmek için tüm kapasitemizi medya çalışmalarına yöneltmek. Bu nedenle, ekiplerimizden biri yollarda, halkın direnişini izleyerek bilgilendirmeye ve halkın duygu ve düşüncelerini Rojava dışındaki kamuoyuyla paylaşmaya çalışıyor. Düzenli olarak yayınlanan “Direniş Günlüğü”müzde Derik’teki savaşa karşı gösterilerle (https://vimeo.com/366008804), faşist işgale karşı direnişte düşen ilk şehitlerin cenaze törenleriyle (https://vimeo.com/366348864) ve ülkelerini korumaya kararlı Rojava gençliği ile ilgili videolar paylaştık (https://vimeo.com/367114043).

Ancak Rojava’nın dünya çapındaki direnişini örgütlemenin bir parçası olmak için durumla ilgili siyasi analizler de yapıyoruz.

4. Make Rojava Green Again

Güncel durum nedeniyle ekolojik çalışmalarımıza devam edemedik. Ancak, Make Rojava Green Again Kampanyası geçtiğimiz ay uluslararası bir kampanya haline geldi ve şimdi devrimin savunmasındaki diğer ekolojik hareketler ve organizasyonlarla bağlantı kurmak için önemli bir sorumluluk alıyor. Savaşın başlamasından bir gün sonra, Rojava’daki FridaysForFuture grubunun üyeleriyle konuştuk ve ve küresel dayanışma çağrısında bulunan bir bildiri yayınladık. Almanya, İsviçre, İtalya, Yunanistan, İran ve ABD’deki yerel FridaysForFuture grupları ile birlikte, yeni ve genç iklim hareketinin bu savunmadaki rolünü tartışıyoruz. Perşembe günü, 100’den fazla yerel FridaysForFuture grupları Rojava ile bir dayanışma bildirisi imzaladı ve küresel bir #FridaysForPeace grevi yapmak için Cuma günü sokaklara çıktı.

Yapılan bütün eylemlerin özeti ANF News’ta bulunabilir. (https://anfenglishmobile.com/news/fridaysforpeace-worldwide-protests-against-the-war-on-rojava-38564)

4. RiseUp4Rojava – Dünya çapında direnişi örgütlüyor

Enternasyonalist Komün tarafından bu yılın başlarında birçok grupla birlikte başlatılan RiseUp4Rojava kampanyası, Türk faşizmine karşı direniş örgütlenmesinde önemli bir rol oynadı. Yerel gösteriler, protesto eylemleri ve bağış kampanyalarının yanı sıra, Kürt toplumu ve diğer dayanışma yapıları tarafından, 19 Ekim’de 40’tan fazla şehirde, yaklaşık 20 ülkedeki merkezi gösteriler için harekete geçiyoruz. (https://riseup4rojava.org/call-international-call-riseup-defend-rojava/#1570703471017-2a98f3e3-f491)

2 Kasım – Rojava için Dünya Çapında Direniş Günü “World Resistance Day for Rojava”

Ve sizleri 2 Kasım’ı “Rojava için Dünya Çapında Direniş Günü” yapmaya davet ediyoruz. Amacımız herkesi ülke çapındaki gösterilerde toplayarak Rojava’yı savunmak için bu uluslararası hareketin kuvvetini ve gücünü göstermek. Eğer dünya bu savaşı durdurmuyorsa, biz bu dünyayı durdurmalıyız!

2 Ekimden 26 Ekime – Türkiyeye uçuş yok

Devrimi bütün imkanlarla savunmak için sokaklara çıkıp gösteriler yapmalıyız. Ancak Rojava’ya karşı savaş, Avrupa’da kararlaştırıldığı gibi, silahlar ve Avrupa şirketlerinin altyapısı tarafından desteklendiği için, Türk faşizmini askeri veya finansal olarak destekleyen bu şirketleri ve finansal kurumları da engellemek, ablukaya almak ve işgal etmek zorundayız. Bu nedenle şehirlerinizdeki havalanlarındaTürk Hava Yolları ve Pegasus kontuarlarını engellemeye çağırıyoruz. Ekonomik zarar, faşist Erdoğan rejimine karşı önemli bir araçtır.

5. Sizler ne yapabilirsiniz:

* Örgütlenin: şehrinizde ya da kasabanızda yerel bir dayanışma grubuna katılın. Eğer böyle bir grup yoksa, Rojava’yı önemseyen ve savunmasının bir parçası olmak isteyenleri toplayın ve diğer yerel aktivistlerle ve kamu gruplarıyla bağlantı kurun (feminist, ekolojik, mülteci dayanışması, queer, solcu, anarşist, komünist, sömürgecilik karşıtı, şiddet karşıtı, dini topluluklar).

* Direnişi sokaklara götürün: Gerçekleşmekte olan gösterilere katılın. Öfkemizi ve acımızı gösterin. Ama her gün direnen Rojava halkının iradesinde olduğu gibi, umudumuzu ve irademizi ve bunların kırılmayacağını da gösterin.

* Grubunuzu, topluluğunuzu ve komşularınızı “Rojava İçin Dünya Çapında Direniş Günü” için seferber edin. Afiş ve onunla ilgili çağrıyı aşağıda farklı dillerde bulabilirsiniz.

* Silah endüstrisine karşı eyleme geçin: Norveç gibi ülkeler, Türkiye ile silah ticaretini durdurmaya karar verdi. Fakat Avrupa devletlerinin çoğu ve ABD, yoldaşlarımız ve sivillerimizin katledildiği silahları göndermeye devam ediyor. Bu ticareti durdurmalıyız. Türkiye ile ticaret yapan silah endüstrisi ülkelerimizde, şehirlerimizde ve köylerimizde her yerdedir. En büyük tüccarlar ile ilgili bilgileri ve bulundukları yerlerin bir haritasını burada bulabilirsiniz: https://umap.openstreetmap.fr/en/map/riseup4rojava_205940#4/50.50/5.30

* 21 – 26 Ekim tarihleri arasında Türkiye’ye uçuş yok: Türk Hava Yolları ve Pegasus’a karşı eylemler yapın. Eklediğimiz broşürü bunun gibi bir eylem için seferberlik yapmaya kullanabilirsiniz, şehriniz için uyarlanabilir. Düzenlenebilir belgeyi buradan indirebilirsiniz. Bu eylemlerde hedefimize ulaşmak için kontuarları engellemek çok önemlidir, böylece uçuşlar kalkamaz. Bu uluslararası havalimanınızdaki Türk Hava Yolları ve Pegasus uçuşlarının tarih ve saatleriyle koordinasyonu gerektirir.

* Politikacılarımıza baskı uygulayın: Yerel parlamento üyelerinizi arayın, onlara yazın ve ziyaret edin ve Rojava’daki savaş konusundaki konumlarını açıklamalarını isteyin. İnsanların çoğunluğunun bu istilaya karşı olduğunu açıkça belirtin.

* Durum hakkında bilgilendirmek için medyadaki tüm bağlantılarınızı kullanın. Medya Rojava’daki insanlarla konuşmak istiyorsa, bizimle iletişime geçin.

* Eylemlerde fotoğraf çekin ve onları [email protected] adresine gönderin. Tüm dünyadan resimleri toplayarak, Rojava devrimini savunan hareketin küresel bir hareket olduğunu gösterebiliriz.

* Bağışlara ihtiyaç var: Kürt Kızılayına bağış gönderebilirsiniz

(http://www.heyvasor.com/en/), Make Rojava Green Again kampanyası

(https://makerojavagreenagain.org) ve Enternasyonalist Komün

(Https://internationalistcommune.com/support-the-commune/). Bitcoin kabul edilir!

Sevgili arkadaşlar, bu işi burada ne kadar süre elektrik ve internet ile yapabileceğimizi bilmiyoruz. Sizinle mümkün olduğu sürece iletişimde kalmaya çalışacağız. Ve bu devrimi yıkmak isteyen binlerce İslamcı çete üyesi de dahil ikinci büyük NATO ordusuna karşı duruyor olsak bile, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın arkamızda, Rojava’daki insanların arkasında durduğunu ve bu devrimi savunmaya hazır olduklarını biliyoruz. Hadi, birlikte Rojava için ayağa kalkalım!

Scroll to Top