Do wszystkich demokratycznych sił: Brońcie Demokratycznej Federacji Północno-wschodniej Syrii! Oświadczenie i wezwanie do akcji przez Międzynarodową Komunę Rożawy.

Do wszystkich demokratycznych sił: Brońcie Demokratycznej Federacji Północno-wschodniej Syrii! Oświadczenie i wezwanie do akcji przez Międzynarodową Komunę Rożawy.

Niecały rok po rozpoczęciu okrutnej wojny przeciwko kantonowi Afrin, ludzie Północno-wschodniej Syrii zostają ponownie skonfrontowani z agresją faszystowskiej Turcji i jej Islamistycznych sojuszników. Groźby tureckiego dyktatora Recepa Tayyipa Erdogana nie są pustymi słowami, propagandą czy zwykłymi prowokacjami. Uczynił to jasnym przez zamachy na obóz imigrancki Maxmur oraz wioski w Shengal 13 grudnia. Był to jasny wyraz neo-ottomanistycznych ekspansjonistycznych aspiracji reżimu AKP-MHP i otwarte ogłoszenie eksterminacyjnej wojny przeciw rewolucji w Rożawie i na całym Bliskim Wschodzie.

Od początku rewolucji Turcja, reżim Syryjski i imperialistyczne siły z USA i Rosją na czele robią wszystko co w ich mocy, by zdusić tę rewolucję w zarodku. Ale ani islamistyczne gangi morderców, niezależnie czy pod sztandarem Al-Nusry, tak zwanego FSA czy czarnej flagi Państwa Islamskiego, ani embargo, izolacja i otwarta agresywna wojna nie były w stanie złamać dzielnego oporu ludności.

Przez ostatnie 6 lat tej walki obywatele Północno-wschodniej Syrii dawali świadectwo swojego oddania wolności dokonując największych poświęceń przed oczami ludności całego świata. Uwolnienie miasta Ar-Rakka przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) i nieustanne od tego czasu dążenie do ostatecznego zniszczenia kalifatu jest początkiem nowego okresu strategicznego w Syrii oraz reszcie regionu. Wraz z zakończeniem panowania terroru Państwa Islamskiego taktyczno-militarny sojusz między Siłami Defensywnymi Północno-wschodniej Syrii i imperialistycznymi siłami pod banderą Koalicji Międzynarodowej coraz bardziej traci na ważności.

Niezależnie od tego jak dużo sprzeczności istnieje między regionalnymi i międzynarodowymi hegemoniami, wszystkie zgadzają się w jednym: Rewolucja w Północno-wschodniej Syrii, jej demokratyczna struktura administracyjna, ustanowienie ekologicznego wspólnego sektora publicznego oraz główny motor napędowy rewolucji – wyzwolenie kobiet z wieloletnich kajdan patriarchatu stanowią największe zagrożenie dla hegemonialnych interesów i muszą zostać zniszczone. Przez ostatnie kilka lat rewolucja w Rożawie i Północno-wschodniej Syrii stała się niespotykanym źródłem nadziei dla wszystkich, którzy szukają życia bez państwa, kapitału i patriarchatu. Jest ona światłem pokazującym uciśnionym i wyzyskiwanym drogę do wyjścia z mroku kapitalistycznej współczesności, i udowodniła raz na zawsze, że “koniec historii” proklamowany przez władców jest tylko kłamstwem. To żywy przykład tego, że nawet dziś, w 21. wieku możliwe jest inne życie.

Wojna agresywna w Afrin, poparcie międzynarodowego środowiska dla masakr na cywilnej ludności, bomby NATO spadające na naszych przyjaciół, niemieckie czołgi Leopard, pod gąsienicami których nasza nadzieja miała zostać skruszona – to pierwsze jasne wyrazy nowego imperialistycznego frontu przeciw rewolucji na Bliskim Wschodzie i znak tego, czego mamy się spodziewać. Ludzie tutaj, na miejscu – my – nauczyliśmy się przez Afrin, że nie możemy polegać na niczym, poza własną siłą. Nie wierzymy nawet odrobinę w oświadczenia międzynarodowych sił i nie będziemy nikogo błagać o pomoc. Dobrze znamy już swoich przyjaciół i wrogów i wiemy, że naszymi jednymi sojusznikami mogą być międzynarodowe demokratyczne siły rewolucyjne, każdy kto marzy o innym świecie i z kim razem możemy walczyć o wolną przyszłość.

Wzywamy wszystkich do przygotowania się na nową fazę oporu, akcji i wspólnej walki. Wszyscy, którzy bronili Afrinu na ulicach w minionym roku, którzy organizowali komitety solidaryzujące się z nami, którzy uczynili Światowy Dzień Afrinu wyrazem ogólnoświatowej solidarności i ci, którzy razem z nami obawiali się o każdy metr, każdą ulicę Kobanê. Każdy, kto otwarcie wyraził swoją złość i odrazę przeciwko wrogom ludzkości, podżegaczom i sprzymierzeńcom Tureckiego faszyzmu. Nasz przekaz jest jednoznaczny: Jeśli wojna przeciw rewolucji jest wojną międzynarodową – nasz opór też jest takim. Pokażemy, że to walka wszystkich nas, że Rożawa jest naszą nadzieją i szansą i będziemy bronić wspólnie naszej przyszłości.

To, że ataki mają miejsce akurat teraz nie jest przypadkowe. Międzynarodowy system kapitalistyczny słabnie, kryzys strukturalny nie może być już dłużej ukrywany, ludzie budzą się i zaczynają walczyć przeciw temu opresyjnemu systemowi. Widzimy to na ulicach Francji, w proteście przeciw G20 w Argentyńskim Buenos Aires, w Strajku Kobiet, w #NiUnaMenos i protestach w lesie Hambach. Stare siły próbują utrzymać się przy życiu stanami wyjątkowymi, terroryzmem państwowym i otwartym faszyzmem, ale ich dni są policzone jeśli się zorganizujemy i zajmiemy stanowisko przeciw zamachom na nasze wspólne dobro. Użyjmy siły pochodzącej z rewolucji i walczmy z jeszcze większą intensywnością. Jeśli dostrzeżemy naszą wspólną siłę, będziemy mogli obalić kapitalistyczny system raz na zawsze. Przeciw współczesności kapitalistycznej – musimy organizować obronę i powstania przyszłości demokratycznej. Wszędzie.

Dla nas, jako Międzynarodowej Komuny Rożawy dziś także rozpoczyna się nowy etap. Zebraliśmy się jako Rożawa by wspierać cywilne struktury tej rewolucji, by nauczać, rozumieć i napędzać rozwój. Jako populacja Rożawy jesteśmy zmuszeni do tej wojny. Ale jeśli przeciwnik nie zostawia nam innej możliwości, użyjemy całej naszej mocy i wszystkich umiejętności by stawiać opór oraz bronić społeczności, jak i rewolucji. Staniemy, ramię w ramię, z całą populacją przeciw faszystowskim atakom. Być może przybyliśmy tutaj z najróżniejszych zakątków Ziemi, jako różni ludzie, lecz te tereny stały się naszym domem w ciągu tych ostatnich lat. W tym duchu także będziemy uczestniczyli w generalnej społecznej mobilizacji samorządu w Północno-wschodniej Syrii, która zaczęła się 12 grudnia.

Ty także stań z rewolucją, podnieś głos, wyjdź na ulicę, dołącz do komitetów solidarnościowych i grup oporu, lub twórz nowe jeśli jest taka potrzeba. Dokonuj akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego, by uwrażliwić ludzi na sytuację w Rożawie i wysłać jasny sygnał solidarności!

Ramię w ramię przeciw faszyzmowi!

Niech żyje międzynarodowa solidarność!

Rewolucja przetrwa, faszyzm legnie zniszczony!

Międzynarodowa Komuna w Rożawie

Demokratyczna Federacja Północno-wschodniej Syrii

20 grudnia 2018

Scroll to Top